Kategori:Kök Hücre Terimleri

HUSBAM sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Günümüzde modern tıbbın güncel yöntemlerle kesin olarak tedavi edemediği bazı hastalıklar vardır. Bu tür hastalıkların kesin tedavilerinin hasar gören hücre, doku veya organların biyolojik işlevlerinin yerine konulması (rejeneratif tıp) veya hasarın tamir edilmesi (reparatif tıp) ile mümkün olabileceği düşünülmektedir.

Bu sürecin önemli biyolojik unsuru kök hücrelerdir. Son yıllarda bu alanda klinik öncesi araştırmalara ve klinik denemelere ilişkin birçok rapor yayımlanmaktadır. Ülkemizde de kök hücre alanında AR-GE çalışmaları yürüten birçok merkez faaliyete geçmiş olup birçoğu da kurulma aşamasındadır.


Ülkemizde kök hücre, doku ve organ mühendisliği, gen tedavileri ve hücresel bağışık yanıtlamayı da içeren hücresel tedaviler konusunda çalışan ve konuya ilgi duyan bilim insanları ile genç araştırmacıların sayısı hızla artmaktadır. Tıp ve yaşam bilimlerinin tüm alanlarında olduğu gibi kök hücre alanında da yabancı terimlerin fazla olması ve sıklığı az olan terimlerin kullanılması konuya ilgi duyanları sıkıntıya sokmaktadır. Elinizdeki bu sözlükte kök hücre alanında kullanılan 537 terimin İngilizce karşılıkları ile tanımları yer almaktadır. Ayrıca tanımın sonunda madde başı olan terimin varsa eş anlamlısı, yabancı kökenli terimlere önerilen Türkçe karşılıkları, kısaltması ve simgesi de verilmektedir. Sözlüğün sonunda terimin İngilizce biçimini bilenlerin karşılığı olan Türkçe terime ulaşabilmeleri için İngilizce-Türkçe Dizin bölümü de bulunmaktadır.

Bu sözlüğün hazırlanmasında katkıda bulunanlar:

"Kök Hücre Terimleri" kategorisindeki sayfalar

Toplam 537 taneden, aşağıdaki 200 sayfa bu kategoridedir.

(önceki sayfa) (sonraki sayfa)
(önceki sayfa) (sonraki sayfa)